wtorek, 23 października 2018

Jak pokonać strachy?
Z okładki patrzą na nas groźnie wyglądające oczy jakiegoś stracha ze zmarszczonymi brwiami. Prezentuje się dosyć przerażająco, więc nic dziwnego, że mała dziewczynka zerka na niego bardzo niepewnie. To narratorka wciągającej i jednocześnie pouczającej opowieści o tym, jak pokonać własne obawy i zamienić lęk na odwagę.
Na początku historii dowiadujemy się, że wszystkie strachy dziewczynki mogłyby utworzyć górę przerastającą ją wielokrotnie swoją wysokością. Jest ich naprawdę dużo - zarówno w dzień, jak i w nocy! Groźna może być ciemność, duży pies sąsiada, zbyt szybko wirująca karuzela, burza z piorunami i zgubienie się wśród sklepowych półek. Ochroną przed nimi mogą być różne kryjówki: wymyślone igloo albo własne łóżko, obowiązkowo ze stojącą obok włączoną lampką. Pomaga również nucenie piosenek i tańczenie. Oczywiście o pomoc w przegonieniu lęków można poprosić rodziców. Pocieszyć może także starsza siostra, którą narratorka opowieści jest dla małej Lileczki.  W trakcie czytania historii dziewczynki dowiadujemy się, że jeszcze nie tak dawno lista jej obaw była dłuższa. Rosnąc i poznając świat, pokonała wiele z nich. Mimo że nadal podskakuje ze strachu na widok niewielkiego pająka, czuje spokój i pewność siebie w innych sytuacjach.    
Warto przeczytać wspólnie z dzieckiem książkę „Moje małe strachy: księga odwagi” autorstwa Jo Witek, a następnie porozmawiać z nim o tym, czego się boi. Czy spodobają mu się sposoby na pokonanie lęków, wymyślone przez dziewczynkę, a może wymyśli własne?    Książka jest atrakcyjna również pod względem wizualnym za sprawą kolorowych, często abstrakcyjnych obrazków, które przemówią do dziecięcej wrażliwości i wyobraźni. Dodatkowym atutem są wycięte w kartkach otwory o różnych wielkościach i kształtach, dzięki którym ilustracje zyskują na oryginalności.


Autor: Jo Witek
Ilustracje: Christine Roussey
Tytuł: Moje małe strachy: księga odwagi
Wydawnictwo: Mamania - Grupa Wydawnicza Relacja
Rok i miejsce wydania: Warszawa 2018
Liczba stron: 28
Oprawa: twarda

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz