poniedziałek, 17 grudnia 2018

Przepis na pyszną zupę
Dziś polecamy Wam opowieść, która rozgrzeje Was w mroźny zimowy wieczór. Występuje w niej grupa zaprzyjaźnionych zwierząt oraz olbrzymi gar pysznej zupy, posiadającej magiczne właściwości. Jeśli będziecie cierpliwi, jej sekretny skład poznacie na końcu tej historii.


Przenieśmy się teraz do zaśnieżonego lasu, w głębi którego znajduje się polana. Na polanie stoi chatka, której mieszkańcem jest Żółw. Właśnie nadeszła pora obiadowa i Żółw postanowił ugotować zupę. Dym unoszący się z komina przyciąga do jego domu gości - nic dziwnego, w końcu za oknem jest zimno i wietrznie, a wewnątrz można się przyjemnie rozgrzać. Przychodzi Królik i Jeleń, Lis i Mysz, Niedźwiedź i Borsuk, i każde z nich przynosi swój ulubiony składnik. Dzięki tylu parom rąk do pomocy praca w kuchni idzie szybko i wkrótce pokrojone: marchewka, pory i pieczarki oraz posiekana cebula trafiają do garnka.„-Teraz musi chwilę pobulgotać – powiedział Żółw, mieszając zupę drewnianą łyżką”. (1)Co można robić, czekając, aż wszystkie składniki się ugotują? Można nakryć stół obrusem i poukładać na nim talerze, sztućce i szklanki. A kiedy stół będzie już gotowy, a zupa nadal się gotuje? Zwierzęta postanawiają wypełnić czas oczekiwania historiami, piosenkami, a nawet tańcem!

Wreszcie danie jest gotowe. Czy będzie dobre? Pewnie tak, bo pachnie smakowicie! Kiedy pierwsze łyżki zupy trafiają do żołądków, wokół stołu rozlegają się okrzyki aprobaty i pomruki zadowolenia. Okazało się, że warto było czekać – miny: Niedźwiedzia, Borsuka oraz Myszy mówią wszystko! To jak brzmi ten tajemniczy przepis na aromatyczną zupę? Czy wystarczy wrzucić warzywa i przyprawy, zamieszać i poczekać? A może zupa, którą zwierzęta wspólnie przygotowały i zjadły, zyskała niepowtarzalny aromat dzięki czemu innemu…?Wspaniałym uzupełnieniem treści są barwne, nastrojowe i niekiedy humorystyczne ilustracje. Zwierzęta przedstawione na nich noszą zielone, niebieskie i żółte swetry oraz równie kolorowe skarpetki. Nawet niedźwiedź, wilk oraz lis wyglądają przyjaźnie. Już strona tytułowa przyciąga wzrok – można na niej zobaczyć obrazek przedstawiający 11 par butów ustawionych w rządku oraz kilka ciepłych kurtek, szalików i czapek wiszących na wieszaku. Spróbujcie odgadnąć, do kogo należą poszczególne buty!

 1 - S. Isern, Najlepsza zupa na świecie, s. 12.

Autor: Susanna Isern
Ilustracje: Mar Ferrero
Tytuł: Najlepsza zupa na świecie
Wydawnictwo: Tako
Rok i miejsce wydania: Toruń 2017
Liczba stron: 30
Oprawa: twarda

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz