piątek, 21 grudnia 2018

Wielka księga wartości


 

Czym są: życzliwość, solidarność, uczciwość czy empatia? Jak przekazać dziecku w przystępny sposób, które wartości są najważniejsze i czym należy kierować się w życiu? Jeśli zastanawialiście się kiedykolwiek nad tym jako rodzice, polecamy Wam do wspólnego czytania „Wielką księgę wartości. Opowiadania o szczerości, tolerancji i innych ważnych sprawach” autorstwa Anny Gasol i Teresy Blanch.

Książka zawiera szesnaście niezwykłych opowiadań, których bohaterami są dzieci i dorośli zmuszeni do dokonywania wyborów i mierzenia się z różnymi dylematami moralnymi. W sytuacjach zagubienia, smutku, biedy i zwątpienia starają się dzielnie znosić trudności i być wytrwali. Jeśli zachodzi potrzeba, próbują wczuwać się w emocje innych osób, choć nie jest to łatwe. 


Historie bohaterów, rozgrywające się w różnych zakątkach Ziemi i osadzone w różnym czasie, pokazują jak ważne są zasady moralne w codziennym życiu każdego człowieka. Czytelnik w trakcie lektury dowiaduje się, że okazywanie życzliwości, otwartość na innych i wrażliwość oraz poczucie wspólnoty nie tylko z najbliższymi przynoszą pozytywne efekty i wzbogacają nas wewnętrznie.


Jednym z bohaterów opowiadań jest Juan, mający na utrzymaniu całkiem sporą gromadkę dzieci, który po utracie pracy stara się znaleźć nowy sposób zarobkowania. Po trudnych początkach i zwątpieniu we własne możliwości zostaje odnoszącym sukcesy cukiernikiem. Z kolei dziewczynka o imieniu Viki przeżywa ciekawą przygodę, odkrywając sekret pewnego włóczęgi dzięki swoim starym i znoszonym tenisówkom. Inna historia rozgrywa się w obozie dla uchodźców, w którym mieszkają, po ucieczce przed wojną, dwie przyjaciółki Leah i Saran wraz z rodzinami. 
Piękne, mądre opowiadania, wzbogacone oryginalnymi ilustracjami autorstwa Valenti Gubianasa rozgrzeją serca małych i dużych czytelników.
Tę książkę naprawdę warto przeczytać.

 
Autor: Teresa Blanch, Anna Gasol
Ilustracje: Valentí Gubianas
Tytuł: Wielka księga wartości : opowiadania o szczerości, tolerancji i innych ważnych sprawach
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok i miejsce wydania: Warszawa 2018
Liczba stron: 144
Oprawa: twarda

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz